Pierwszy spacer z noworodkiem – kiedy wyjść i jak długo można spacerować?

pierwszy spacer z noworodkiem

Pierwszy kontakt noworodka ze światem zewnętrznym następuje w chwili powrotu do domu. Wtedy jednak należy zrobić wszystko, by dziecko na dworze przebywało jak najkrócej. A kiedy można wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem i jak się do niego przygotować?

Pierwszy spacer z noworodkiem zimą – czy można się do niego przygotować?

To, kiedy można wyjść z noworodkiem na pierwszy spacer, zależy od stanu zdrowia dziecka, matki oraz od pogody. Lekarze zalecają, by zimą pierwszy spacer odbył się nie wcześniej, niż po 2 tygodniach od powrotu ze szpitala. Spacer najlepiej odłożyć jeszcze o tydzień, a wcześniej dziecko przygotować dziecko do spaceru na chłodzie.

Werandowanie to najbezpieczniejszy sposób, by przygotować dziecko na pierwsze spacery i by nie zakończyły się one infekcją. Dziecko ubierz ciepło i otul kocykiem dziecięcym, a w pokoju otwórz okno. Dzięki temu dziecko zacznie przyzwyczajać się do różnicy temperatur, ale nie będzie bezpośrednio narażone na wiatr.

Pierwsze werandowanie powinno odbyć się po 10 dniach od przybycia do domu i trwać 5 minut. Podobnie, jak pierwszy spacer, który również powinien być krótszy niż 10 minut. Każde kolejne przedłużaj o 5 minut. Jeśli na dworze jest mniej niż 5 stopni na minusie, dziecko opatul dodatkowo różkiem. Jeśli temperatury spadają poniżej 10 stopni na mrozie, zrezygnuj z werandowania i ze spacerów.

Pierwszy spacer w noworodka latem i wiosną – jak szybko wyjść z niemowlakiem na pierwszy spacer?

Mamy, które swoje dzieci urodziły latem lub późną wiosną, pierwszym spacerem z dzieckiem mogą cieszyć się już tydzień po opuszczenia szpitala. Może on trwać aż pół godziny, a kolejne można wydłużać bez nerwowego spoglądania na zegarek. Gdy już przyzwyczaimy dziecko, możemy z nim spędzać na dworze kilka godzin dziennie – najlepiej na raty.

Ważna jest intuicja i doświadczenie innych matek. Pamiętaj, by dziecka nie przegrzewać, ale też nie ubierać za lekko. Konieczna jest ochrona przeciwsłoneczna, a jeśli temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, zrezygnuj ze spacerów. Jeśli wahasz się czy nie jest za chłodno na długi spacer, oceń przede wszystkim siłę wiatru – chłodny wiatr jest groźniejszy niż niższe temperatury powietrza.

Spacery z niemowlakiem są bardzo ważnym wydarzeniem w życiu rodziców. Z pewnością chcecie chronić swoje dziecko przed chorobami, ale pamiętajcie, że podczas spacerów, organizm dziecka buduje odporność, dlatego tak ważna jest intuicja i zdrowy rozsądek.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*