Pływanie – wpływ na zdrowie, czyli dlaczego warto chodzić na basen?

Pływanie należy do jednych z najprzyjemniejszych form aktywności fizycznej. Co więcej, jest nie tylko atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu, ale przynosi wiele korzyści. Pływanie polecane jest szczególnie osobom z nadwagą oraz osobom po urazach i przebytych urazach. Jaką przewagę ma pływanie na basenie nad innymi sportami?

Kontuzje w sporcie – jak uniknąć bolesnych urazów?

Nasze zdrowie, kondycja i samopoczucie zależą przede wszystkim od trybu życia. Bez względu na to, czy pracujemy fizycznie, czy mamy pracę siedzącą, powinniśmy się ruszać. Najlepiej ćwiczyć trzy lub cztery razy w tygodniu po godzinie, ale tak naprawdę każda forma ruchu ma znaczenie. Zamiana windy na schody czy szukanie okrężnej drogi powrotnej z pracy do domu sprawią, że zwiększysz liczbę kroków w ciągu dnia.

Każdy z nas powinien wybrać taką dyscyplinę sportu, której uprawianie sprawia mu przyjemność. Niestety czasami urazy wymuszają na nas przerwy w treningach, a powracające kontuzje niekiedy eliminują nas z nich całkowicie. Najczęściej narzekamy na bóle stawów kolanowych i skokowych, niektórym dokuczają także barki, nadgarstki czy łokcie.

Jednym ze sportów, które często prowadzą do kontuzji, jest bieganie. Odpowiednie buty do biegania, odpowiednia nawierzchnia do biegania, a także odpowiednia rozgrzewka uchroni nas przed wieloma kontuzjami. Jeśli jednak mamy obciążone kolana, bieganie powinniśmy zamienić na inny sport – najlepiej na bieganie.

Podczas pływania nasze stawy amortyzowane są przez wodę, dzięki czemu dodatkowo ich nie obciążamy. Dlatego to basen polecają lekarze i fizjoterapeuci osobom, które walczą z kontuzją lub mają dużą nadwagę.

Czy pływanie buduje mięśnie? Pływalnia zamiast siłowni to dobry pomysł?

Podczas pływania pracują niemal wszystkie mięśni, dlatego dzięki pływaniu kształtujemy całą sylwetkę i wyrównujemy proporcje ciała. Aby zbudować mięśnie, potrzebny jest dodatni bilans kaloryczny. Musimy jeść o 200 do 300 kilokalorii więcej, niż wynosi nasze zapotrzebowanie, by mięśnie miały materiał budulcowy. Mięśnie najłatwiej zbudujemy na siłowni, ale tam obciążymy stawy i nie poprawimy naszej wydolności. Dlatego, jeśli zależy Ci na zbudowaniu tkanki mięśniowej i na poprawieniu kondycji jednocześnie, wybierz właśnie basen.

Czy pływanie pomaga schudnąć?

Podczas odchudzania powinniśmy przejść na ujemny bilans kaloryczny, czyli dostarczać organizmowi o 200 lub 300 kalorii mniej, niż wynosi nasza całkowita przemiana materii. Niektórzy powielają mit, że osoby, które chcą schudnąć, powinny ćwiczyć tylko aerobowo. To nie prawda – ćwiczenia siłowe również pozwalają nam schudnąć, a rozbudowana tkanka mięśniowa przyspiesza nasz metabolizm. Dlatego najlepiej połączyć ćwiczenia siłowe i cardio.

Pływanie angażuje mięśnie na nogach i rękach, plecach i brzuchu, dlatego w trakcie jednego treningu ćwiczymy jednocześnie różne partie ciała, stabilizujemy mięśnie kręgosłupa, zwiększamy wydolność płuc i wytrzymałość, a „efektem ubocznym” pływania jest także spalanie kalorii. Podczas godzinnego szybkiego marszu spalimy niecałe 300 kilokalorii, a pływając, w godzinę spalimy ich aż 470!

Jeśli pokochałeś pływanie i tylko taka forma aktywności sprawia Ci przyjemność, nie musisz szukać żadnej innej! Próbuj różnych styli, wyznaczaj sobie większe cele, a gdy kondycja Ci na to pozwoli, pływaj interwałowo. Nasz organizm przyzwyczaja się do rodzaju aktywności, dlatego należy szukać sposobów na angażowanie różnych mięśni. Nie lubisz pływać, a lubisz wodę? Zapisz się na wodny aerobik i przekonaj się, jakie efekty przynoszą ćwiczenia w wodzie!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*