Endokrynologia to jedna z najważniejszych dziedzin medycyny, która zajmuje się pracą naszych hormonów oraz gruczołów takich jak przysadka, nadnercza, tarczyca oraz jajniki. Kiedy jednak powinniśmy wybrać się na wizytę do endokrynologa i jak wygląda badanie endokrynologiczne?
Jakie choroby leczy endokrynologia?
W poradni endokrynologicznej diagnozuje oraz leczy się przede wszystkim:
- choroby tarczycy,
- choroby nadnerczy (zespół Cushinga, zespół Conna, choroba Addisona),
- choroby trzustki (cukrzyca),
- zaburzenia przysadki mózgowej i podwzgórza,
- choroby gruczołów płciowych (zaburzenia miesiączkowania, zespół policystycznych jajników, zaburzenia płodności).
W dzisiejszych czasach coraz większa liczba osób zmaga się z zaburzeniami hormonalnymi, które związane są z nieprawidłowym wydzielaniem tyrokysyny oraz trijodotyroniny a mowa tutaj konkretni o nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Nadczynność tarczycy polega na nadmiernej produkcji hormonów, co jest wynikiem pobudzenia tarczycy przez niewłaściwe działanie naszego układu odpornościowego. Niedoczynność tarczycy to z kolei przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy zwane nieco powszechniej chorobą Hashimoto.
Kiedy konieczna jest wizyta w poradni endokrynologicznej?
Jeśli chodzi o wizytę i badanie endokrynologiczne, to głównym wskazaniem do konsultacji lekarskiej jest pojawienie się takich niepokojących objawów jak nagła zmiana masy ciała (zarówno spadek, jak i przyrost), pojawienie się nadmiernego owłosienia u kobiet, pojawienie się zmian trądzikowych, uderzenia gorąca, nadpotliwość, uczucie senności, czy też nadmierne wypadanie włosów. Wizyta u endokrynologa konieczna jest również w sytuacji, gdy u kobiet pojawi się krwawienie z okolic intymnych, ból piersi, a także problem z utrzymaniem ciąży. Wspomnianych powyżej objawów pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć, gdyż mogą one stanowić poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również dla naszego życia.
Jakie badania wykonywane są w poradni endokrynologicznej?
Endokrynolog podczas wizyty w poradni w pierwszej kolejności przeprowadza bardzo dokładny wywiad z pacjentem, zlecając następnie wykonanie odpowiednich badań, do których możemy zaliczyć przede wszystkim morfologię krwi, badanie poziomu TSH, czyli poziomu wspomnianego powyżej stężenia tyreotropiny, USG tarczycy, badanie poziomu witaminy D w naszym organizmie, badanie fT3 i fT4 określających poziom stężenia hormonów tarczycowych, a także badanie anty-TPO sprawdzające ilość przeciwciał przeciwtarczycowych.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą H-T. Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Fot. Shutterstock