W czasach, gdy w żywności króluje chemia, a powietrze skażone jest smogiem, coraz większą uwagę przywiązujemy do tego, co jemy i pijemy. Rośnie świadomość na temat zdrowego stylu życia. Szukamy więc rozwiązań, które pomogą nam wiele lat cieszyć się zdrowiem i doskonałą formą. Jakie produkty wybierać, by przygotowywane z nich dania były zdrowe i wartościowe?
Produkty pszczele – eliksir młodości
Komponując zdrową dietę, z wielu rzeczy rezygnujemy. Całkowicie rezygnujemy z białego cukru, a niewielkie jego ilości zastępujemy cukrem trzcinowym. Niektórzy włączają do diety naturalne słodziki, np. stewię lub miód. Miód ma dużo właściwości prozdrowotnych, niestety pod wpływem wysokiej temperatury (np. świeżo zaparzonej herbaty), właściwości te tracą na znaczeniu. Miód jest też bardzo smaczny i lubiany przez większość z nas.
Niewiele z nas jednak wie, jakie właściwości posiadają inne pszczele produkty. Szczęśliwi ci, co słyszeli o mleczku pszczelim i je wypróbowali! Wbrew pierwszym skojarzeniom pszczele mleczko nie jest słodkie, dlatego nie zastąpimy nim cukru. Warto jednak wdrożyć je do codziennej diety. Ma ono bowiem zbawienny wpływ na nasz organizm. Zażywając je, podnosimy odporność, uzupełniamy braki wielu witamin (szczególnie z grupy B oraz C, D i E) i minerałów, redukujemy poziom stresu, poprawiamy samopoczucie, zwiększamy wydolność umysłową i fizyczną, a także libido. Mleczko pszczele jest także ratunkiem dla wielu par, które bezskutecznie starają się o dziecko oraz osób walczących z nadprogramowymi kilogramami. Jeden produkt, a tak wiele zastosowań? Tak, to jest możliwe!
Mleczko pszczele i inne produkty pszczele
Mleczko pszczele to niejedyny pszczeli produkt, którego stosowanie tak korzystanie wpływa. Pierzga pszczela, pyłek pszczeli czy propolis to substancje, które łagodzą objawy i zapobiegają wielu chorobom, w tym również nowotworom. Ochrona żołądka i wątroby, a także walka z marskością wątroby możliwa jest dzięki pierzdze. Dzięki pyłkowi wzmocnimy serce, poprawimy trawienie i przyspieszymy metabolizm, a propolis pomoże nam wyleczyć choroby dermatologiczne, migrenę, choroby nerek czy reumatyzm.
Oleje – źródło zdrowia i pięknego wyglądu
Oleje roślinne to kolejne źródło cennych składników odżywczych. Najpopularniejszy olej lniany, a także inne oleje (np. konopny, z pestek winogron, z czarnuszki) również zawierają witaminy i minerały. Różne oleje zawierają je w różnych proporcjach – wybierając którykolwiek z nich, możemy być pewni, że dostarczamy potrzebnych organizmowi składników. Musimy jednak pamiętać, że jedne oleje możemy wykorzystywać do smażenia lub pieczenia, a innych nie wolno poddawać obróbce termicznej.
Oleje te dostarczają nam także zdrowych kwasów tłuszczowych, które mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie! Kwasy Omega-3 i Omega-6 znajdują się przede wszystkim w rybach i właśnie w olejach roślinnych. Zawarte w nich związki biorą udział w odbudowie komórkowej, co nie tylko pozytywnie wpływa na nasz wygląd, ale przede wszystkim chroni nas od niebezpiecznych zmian na poziomie komórkowym, które prowadzą do nowotworów. Tutaj ważne jest też, by zachować odpowiednią proporcję między kwasami Omega-3 i Omega-6 w skali 2:1. Przewaga tych drugich może niestety prowadzić właśnie do zmian nowotworowych.
Starannie wybierane produkty żywieniowe i zdrowy sposób przygotowywania posiłków sprawi, że będziemy znacznie lepiej czuć się już teraz, ale i za wiele lat. Pomyśl o swojej przyszłości i zatroszcz się o siebie już teraz!