Egzekucja komornicza to proces, w którym komornik może ściągać należności od dłużnika. W 2020 roku komornik może prowadzić egzekucję przez okres 5 lat od daty wszczęcia postępowania. Po upływie tego okresu dłużnik nie będzie już zobowiązany do spłaty zaległości.
Jak długo może trwać egzekucja komornicza w 2020 roku?
Egzekucja komornicza może trwać do momentu całkowitego wyegzekwowania należności, jednak w świetle obowiązujących przepisów prawa okres jej trwania nie może przekroczyć 5 lat. W szczególnych przypadkach sąd może wydać postanowienie o przedłużeniu tego okresu, jednak nie dłużej niż do 10 lat.
Jakie są prawa i obowiązki dłużnika w związku z egzekucją komorniczą w 2020 roku?
Prawa i obowiązki dłużnika w związku z egzekucją komorniczą w 2020 roku są określone w ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego.
Dłużnik ma prawo do:
– otrzymania informacji o postanowieniu sądu o nadanie klauzuli wykonalności,
– uczestniczenia w postępowaniu egzekucyjnym,
– składania sprzeciwów wobec czynności komornika,
– żądania przedstawienia dowodów na poparcie roszczenia wierzyciela,
– żądania przedstawienia dowodów na poparcie czynności komorniczych,
– składania wniosków o odroczenie lub zawieszenie egzekucji oraz o umorzenie jej całkowite lub częściowe.
Dłużnik ma obowiązek:
– udostępnienia informacji i dokumentów niezbędnych do prowadzonego postepowania egzekucyjnego,
– stawiennictwa na wezwanie komornika,
– zapłaty należności w terminach określonych przez komornika.
Jakie są skutki niewywiązywania się z obowiązków wobec komornika w 2020 roku?
Skutki niewywiązywania się z obowiązków wobec komornika w 2020 roku są bardzo poważne. Przede wszystkim, dłużnik może zostać ukarany grzywną do 5 tysięcy złotych lub karą ograniczenia wolności do lat 2. Ponadto, jeśli dłużnik nie wywiązuje się z obowiązków wobec komornika, może on skierować sprawę do sądu i uzyskać tytuł wykonawczy. W takim przypadku dłużnik będzie musiał zapłacić całość należności oraz odsetki i koszty postepowania egzekucyjnego. Co więcej, jeśli dłużnik nie wywiązuje się ze swoich obowiązków wobec komornika, może on skierować sprawę do Krajowego Rejestru Długów i doprowadzić do tego, że informacja o długu trafi na listy dłużników. W takim przypadku dłużnik bardzo trudno będzie mu ubiegać się o pozytywne rozpatrzenie jakiegokolwiek wniosku o pożyczkę lub kredyt.
Komornik może prowadzić egzekucję przez okres 5 lat, licząc od dnia wszczęcia postępowania egzekucyjnego. W przypadku nieuregulowania należności w tym czasie, komornik może wystąpić o przedłużenie terminu egzekucji.