Największe od setek lat susze w północnej Afryce, lód topniejący na biegunach, zalewanie wysp na Pacyfiku przed podnoszący się poziom wód, wymieranie całych populacji ryb i śmierć połowy raf koralowych w ciągu ostatnich 30 lat. Co do tego, że globalne ocieplenie postępuje coraz szybciej, nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości. Z tego powodu w październiku 2016 roku miała miejsce premiera głośnego filmu dokumentalnego „Before the flood” („Przed powodzią”) w reżyserii Fishera Stevensa, wyprodukowanego między innymi przez Leonardo DiCaprio i Martina Scorsese. DiCaprio wystąpił w nim jako przewodnik – narrator, który postawił sobie za cel pokazanie widzom, że globalne ocieplenie jest faktem. Ten zdobywca (wreszcie!) Oscara, korzystając ze swojej popularności, od wielu lat próbuje przekonać ludzkość do zastanowienia się nad zagrożeniami, jakie niesie ze sobą zmiana klimatu wywołana działalnością człowieka. Za jego zaangażowanie w 2014 roku został oficjalnie mianowany posłańcem pokoju ONZ do spraw globalnego ocieplenia.
Musk, Franciszek, Obama
Aktor w „Before the flood” zaprasza widzów w podróż na topniejące lodowce i niszczejące dna mórz i oceanów. Pokazuje trujące fabryki i rozmawia z osobami tak jak on walczącymi o podniesienie poziomu świadomości ludzi na całym świecie. Wśród jego rozmówców znaleźli się m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, naukowiec-celebryta-milioner Elon Musk, sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon i papież Franciszek. Dużo miejsca DiCaprio poświęca na pokazanie postaw osób, które zmianie klimatu zaprzeczają – przede wszystkim korporacyjnych lobbystów i polityków w Stanach Zjednoczonych (to kraj emitujący najwięcej gazów wywołujących efekt cieplarniany). Dokument „Before the flood” zadebiutował na antenie National Geographic Channel. A skoro National Geographic od lat bardzo angażuje się w informowanie o zmianach klimatu, najnowszy dokument został udostępniony za darmo na różnych platformach, m.in. na Youtube i Facebooku. Warto dodać, że muzykę przy wsparciu Mogwai przygotowali zdobywcy Oscara i Złotego Globa za ścieżkę dźwiękową do filmu „The Social Network”, czyli Trent Reznor (lider zespołu Nine Inch Nails) i Atticus Ross.
Jak chronić środowisko?
Jednym ze sposobów na ochronę środowiska i nie dokładanie się do postępującego ocieplenia planety jest zamontowanie magnetyzera do wody firmy Akra ( http://akra.pl/). W ten sposób zapewniamy sobie oszczędność m.in. energii elektrycznej, oleju opałowego i napędowego, gazu ziemnego oraz benzyny. A chroniąc środowisko naturalne, jednocześnie oszczędzamy za pomocą magnetyzera nasze pieniądze. Magnetyzery do wody bez konieczności stosowania chemii czyszczą instalację i urządzenia, pozwalają na podgrzanie i tłoczenie wody bez straty paliwa i energii. W budownictwie i przemyśle montując magnetyzery do paliw w kotłowniach i na palnikach przemysłowych oszczędzamy paliwo i wymiernie zmniejszamy ilość emitowanych spalin. Poziom toksyczności spalin ograniczają też magnetyzery umieszczone w m.in. w samochodach osobowych, dostawczych czy lokomotywach. W rezultacie we wszystkich przypadkach zmniejszamy ilość emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla, odpowiedzialnego właśnie za efekt cieplarniany.
2 thoughts on “Leonardo DiCaprio walczy o przyszłość naszej planety”