Węgiel to skała osadowa, która powstała ze szczątków roślin około 300, a w niektórych przypadkach 400 milionów lat temu. Rośliny te nie uległy rozkładowi – przykryła jest warstwa mułu i osadów. Przez miliony lat dzięki aktywności tektonicznej skorupy ziemi na szczątki roślin działały wysokie temperatury i ciśnienie, przeobrażając je na początku w torf, a później w węgiel. Jako źródło energii jest powszechnie używany na całym świecie od setek lat.
– Jako pierwsi na świecie, już 3,5 tysiąca lat temu, węgla jako źródła energii używali mieszkańcy północnych i zachodnich Chin. Teraz Chińczycy zużywają rocznie prawie tyle węgla, ile łącznie cała reszta świata.
– Węgiel zapewnia około 25% globalnego zapotrzebowania na energię.
– Węgiel wydobywa się na dwa sposoby: w kopalniach podziemnych i odkrywkowych. Kopalnie podziemne funkcjonują dzięki tunelom przecinającym złoża. W tańszych kopalniach odkrywkowych stopniowo odkrywa się wierzchnie warstwy pokrywające pokłady znajdujące się na niedużej głębokości.
– Węgiel wydobywa się w ponad 100 krajach na świecie.
– Około 3/4 zasobów węgla na świecie zużywa się do generowania elektryczności. To około 40% produkcji energii elektrycznej na świecie.
– Światowe zużycie węgla to ponad pięć miliardów ton rocznie.
– Najwięcej potwierdzonego, możliwego do wydobycia węgla znajduje się w Stanach Zjednoczonych (273 miliardy ton), w Rosji (173 miliardy ton), w Chiach (126 miliardów ton), w Indiach (93 miliardy ton) i w Australii (90 miliardów ton).
– Roczna wartość węgla produkowana w samych tylko Stanach Zjednoczonych wynosi niemal 20 miliardów dolarów.
– Każdy mieszkaniec Stanów Zjednoczonych zużywa około 4 ton węgla rocznie.
– Amerykańska Energy Information Administration szacuje, że w szybko rozwijających się krajach zapotrzebowanie na węgiel podwoi się do 2020 roku. Szacuje się, że wystarczy go jeszcze na 200 – 300 lat. Dla porównania potwierdzone rezerwy gazu i oleju skończą się za 40 do 60 lat.
– Jak pewnie mieliście okazję zauważyć czekając czasami przed szlabanem na przejeździe kolejowym, węgiel najczęściej transportuje się pociągami.
Nabraliście ochoty na węgiel? Jeśli tak, możecie zapoznać się z ofertą firmy BOSTAR, dostarczającej na Polski rynek wyrobów węglowych w najlepszej cenie i jakości: http://cieplododomu.pl.
5 thoughts on “10 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedzieliście o węglu”