Użytkownicy studni głębinowych chwalą sobie znikome koszty jej eksploatacji oraz uniezależnienie się od dostawców wody. Aby jednak korzystanie ze studni głębinowej odbywało się bezawaryjnie, należy dostosować się do najwyższych standardów, dotyczących jej budowy. Poznaj przyczyny najczęściej występujących awarii pomp głębinowych.
Czym skutkuje zbyt mała lub zbyt duża moc pomp głębinowych?
Jednym z parametrów podczas wyboru pompy jest jej moc. Zamontowanie pompy o zbyt dużej mocy będzie bowiem skutkować czasowym osuszeniem studni. W konsekwencji pompa będzie pracowała na sucho, co doprowadzi do jej zatarcia. Również za mała moc może skutkować awarią – zbyt niskie ciśnienie powoduje przede wszystkim trudności w codziennym użytkowaniu wody, może jednak przełożyć się na awarię pompy. Wybierając urządzenie do studni, należy zapoznać się ze wszystkimi jego parametrami – wielostopniowe pompy głębinowe charakteryzują się wysoką wydajnością, mimo zastosowania silników o niewielkiej mocy.
Inne przyczyny awarii pomp głębinowych
Dość częstą przyczyną awarii pomp głębinowych jest zbyt mały zbiornik hydroforowy. Niewystarczająca jego pojemność sprawia, że pompa uruchamia się zbyt często, co skutkuje jej dużym zużyciem i szybką awarią. Dlatego podczas budowy studni głębinowej i montażu pompy tak ważne jest, by wszystkie urządzenia i ich komponenty były odpowiednio dobrane. Przełoży się to na wyższą żywotność pompy, komfort domowników i większe oszczędności gospodarstwa domowego.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym WATER-MARK.
Fot. Shutterstock.