Chcesz zacząć korzystać z faktoringu, by finansować bieżące wydatki lub inwestować w rozwój firmy? Sprawdź, który rodzaj faktoringu jest dla Ciebie. Poznaj zasady rządzące faktoringiem pełnym oraz definicję znacznie popularniejszego faktoringu niepełnego.
Czym jest faktoring pełny i dla kogo się nadaje?
Rzadziej wybierany wariant faktoringu to faktoring pełny, nazywany także faktoringiem bez regresu. Jest mniej korzystny finansowo względem faktoringu niepełnego, a także trudniej go otrzymać. Wszystko dlatego, że w ramach faktoringu pełnego faktor bierze na siebie ryzyko niewypłacalności klientów faktoranta. Jeśli ci nie opłacą faktur, faktorant nie musi zwracać zaliczki faktorowi. Koniec końców jednak faktorant otrzymuje mniej pieniędzy, bo do współpracy dochodzi trzecia strona: firma ubezpieczeniowa ubezpieczająca należności objęte fakturą.
Jest to faktoring dla przedsiębiorców, których klienci są wypłacalni. Muszą bowiem przejść pozytywną weryfikację faktora i firmy ubezpieczeniowej. Jednocześnie są to klienci nowi, a faktor nie chce ryzykować, iż okażą się nierzetelni w płatnościach.
Czym jest faktoring niepełny i kto na nim skorzysta?
Najchętniej wybieraną i najłatwiejszą do otrzymania formą faktoringu jest faktoring niepełny, czyli bez regresu. W tym przypadku faktor nie bierze na siebie ryzyka niewypłacalności klientów, toteż jeśli ci ostatecznie nie zapłacą faktur, faktorant musi zwrócić zaliczkę. Natomiast jeśli zapłacą, faktorant zyska więcej pieniędzy niż w wersji pełnej, bo niemalże 100% (minus opłata faktoringowa). W tym modelu wypłacalność ani rzetelność klientów faktoranta nie mają znaczenia, bo weryfikacji poddawany jest wyłącznie faktorant.
Jest to opcja dla przedsiębiorców, którzy chcązarobić więcej, a także są pewni swoich klientów.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Aow.pl.
Zdj. Shutterstock