Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) każdego roku podaje statystyki, jak wiele osób ulega zakażeniom podczas pobytu w placówkach służby zdrowia. Dane statystyczne wskazują czy nadal problem przenoszenia zakażeń występuje w ochronie zdrowia. Większość zakażeń przenoszona jest przez narzędzia, sprzęt oraz ręce. Wciąż zbyt mało czasu poświęcamy na zachowanie odpowiedniej higieny rąk w praktykach i szpitalach. Problem higieny rąk dotyczy nie tylko pracowników – lekarzy, pielęgniarek, położnych, salowych, ale również pacjentów, o czym większość z nas zapomina.
5 momentów higieny rąk wg WHO
WHO wskazuje pięć kluczowych momentów, w których pracownicy powinni myć ręce specjalnymi środkami dezynfekującymi.
Regularne i prawidłowo wykonane mycie rąk skutecznie ogranicza rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. Mechaniczne usuwanie drobnoustrojów znajdujących się na powierzchni skóry zapobiega ich przenoszeniu – o ile mycie rąk zostało przeprowadzone prawidłowo. Wyróżniamy trzy metody mycia rąk: higieniczną, rutynową i chirurgiczną.
Rutynowe mycie rąk – higiena rąk a zakażenia
Klasyczne, rutynowe mycie rąk pozwala usunąć widoczne zanieczyszczenia i zredukować florę przejściową o 60-90%. Podczas rutynowego mycia używa się zwykłego mydła. Ręce myjemy przez 10-15 sekund, pocierając dłonie i płucząc pod bieżącą wodą przez kolejne 15 sekund. Ręce osuszamy za pomocą papierowych ręczników. Rutynowe mycie rąk powinniśmy wykonać przed posiłkiem, po wyjściu z toalety, po kontakcie ze zwierzętami czy po sprzątaniu.
Higieniczne mycie rąk – higiena rąk w placówkach medycznych
Celem higienicznego mycia rąk jest chemiczne odkażenie skóry dłoni i usunięcie przejściowej flory bakteryjnej. W ten sposób myjemy ręce przed założeniem i po zdjęciu rękawiczek medycznych, przed i po procedurach medycznych, po kontakcie z materiałem zakaźnym czy skażonym. Do higienicznego mycia rąk używamy mydła dezynfekcyjnego, procedura czyszczenia została opracowana i zatwierdzona przez Europejski Komitet Normalizacyjny CEN.
Chirurgiczne mycie rąk wykonujemy analogicznie do higienicznego, jednak z większą uwagą na dokładne czyszczenie przestrzeni międzypalcowych. Chirurgiczne mycie rąk stosujemy przed zabiegami i operacjami.
Higiena rąk – podstawowe zasady
Im częściej myjemy ręce, tym jesteśmy bezpieczniejsi. Nie należy lekceważyć podstawowych zasad higieny rąk na co dzień. Dzięki odpowiedniemu i regularnemu myciu rąk, zmniejszamy liczbę zakażeń w placówkach opieki zdrowotnej, a także zapobiegamy rozprzestrzenianiu się chorób w biurach, budynkach użyteczności publicznej i przede wszystkim w domu.
2 thoughts on “Higiena rąk w opiece zdrowotnej”