Klimat w naszej części Europy z roku na rok jest coraz cieplejszy. Letnie miesiące bywają nie do zniesienia, szczególnie, gdy okna naszych mieszkań lub domów skierowane są na południe lub zachód. W nagrzanym słońcem mieszkaniu trudno się funkcjonuje. Zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu może powodować dyskomfort, przegrzanie organizmu, problemy ze snem. Żeby nieco poprawić klimat mieszkania i wygodę życia, warto zdecydować się na montaż klimatyzacji w mieszkaniu. Tylko jak dbać o nią prawidłowo, by była dla nas wybawieniem i nie szkodziła zdrowiu? Wraz ze specjalistami z Centrum Rekuperacji w Łodzi przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, na temat użytkowania i konserwowania klimatyzacji w domu.
Czy klimatyzacja oczyszcza powietrze?
Na wstępie należy wyjaśnić pewną nieścisłość dotyczącą działania klimatyzacji i użytkowania jej. Wiele osób myli klimatyzację z wentylacją. W przeciwieństwie do rekuperacji (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła) klimatyzator nie wymienia powietrza na świeże, a jedynie schładza to, które jest w pomieszczeniu. Dlatego też, jeżeli mamy taką możliwość, należy porządnie wietrzyć mieszkanie kilka razy dziennie. W przypadku pomieszczeń biurowych bez możliwości otwarcia okna konieczna jest dobrze działająca wentylacja. Jednak nie można powiedzieć, że klimatyzacja zupełnie nie wpływa na czystość powietrza. Wiele modeli dostępnych jest z funkcją jonizowania powietrza. Bardzo ważne są też filtry, które wyłapują z powietrza pył, kurz i inne zanieczyszczenia. Skuteczność zależy od klasy filtra. Właśnie o filtr należy dbać najbardziej, aby klimatyzacja była bezpieczna.
Czyszczenie klimatyzacji w domu
Przede wszystkim należy na bieżąco przecierać klimatyzator z kurzu — szczególnie wloty powietrza. Najlepiej do tego użyć wilgotnej, miękkiej ściereczki. W przypadku trudnych zabrudzeń można użyć wody z łagodnym detergentem. Należy również pamiętać o regularnym oczyszczaniu filtrów. Część modeli wyposażona jest w czujnik zabrudzenia filtra. Warto czyścić filtr regularnie co dwa tygodnie — przy pomocy odkurzacza lub wody. Jeżeli konieczne jest coraz częstsze mycie lub zauważacie spadek wydajności klimatyzacji, najpewniej konieczna jest wymiana filtra na nowy.
Jednak nawet gdy bardzo dokładnie dbacie o klimatyzację i przestrzegacie czasu wymiany filtrów, należy regularnie przeprowadzać kompleksowe czyszczenie klimatyzatora. Najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalnemu serwisowi, który kompleksowo sprawdzi działania urządzeń i pozbędzie się zanieczyszczeń z instalacji.