Wybór wszystkich akcesoriów i wyposażenia dla dziecka to dla przyszłych rodziców nie lada wyczyn. Nie inaczej jest w przypadku fotelików samochodowych. Najmniej istotną kwestią jest oczywiście sam wygląd fotelika. To, na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę, to wygoda oraz bezpieczeństwo. Trzeba wiedzieć, że wszystkie dziecięce foteliki są poddawane rygorystycznym testom na różnych płaszczyznach. Wynik tych badań decyduje o tym, czy foteliki spełniają wszystkie wymogi. Jednym z najpopularniejszych testów jest test ADAC. Na czym polega i jak czytać jego wyniki?
Czym są testy ADAC?
ADAC to skrót od Allgemeiner Deutscher Automobil-Club. Jest to niemiecki automobilklub zajmujący się między innymi testowaniem nowych modeli samochodów, organizacją sportowych imprez oraz przeprowadzaniem testów bezpieczeństwa dziecięcych fotelików samochodowych. Foteliki są poddawane takim testom dwa razy w roku — jesienią oraz wiosną. Rodzice kojarzą testy ADAC przede wszystkim z crashtestami oraz testami wytrzymałości. Nic więc dziwnego, że końcowa ocena danego modelu staje się poniekąd wyznacznikiem jego jakości.
Co sprawdzane jest podczas testów?
Kryteria brane pod uwagę w testach ADAC to:
- bezpieczeństwo — testy zderzeniowe przeprowadzane w sytuacji identycznej, jak na drodze,
- obsługa — ocena łatwości obsługi fotelika,
- ergonomia — kontrola fotelika pod kątem komfortu dziecka,
- substancje szkodliwe — kontrola zawartości szkodliwych substancji w materiale, z którego został wykonany fotelik,
- czyszczenie — ocena łatwości czyszczenia fotelika.
W każdej kategorii poszczególne modele uzyskują punkty. Kryteria mają jednak zróżnicowany wpływ na wyniki testu. 50% oceny to bezpieczeństwo fotelika, obsługa to 40%, a ergonomia 10%. Dwie pozostałe kategorie (czyszczenie i szkodliwe substancje) mają wpływ na wynik końcowy tylko w sytuacji, kiedy ich normy zostaną przekroczone.
Jak czytać wyniki i wybrać odpowiedni fotelik?
Skala oceny fotelików samochodowych jest wyrażana w gwiazdkach. Jedna gwiazdka jest oceną najniższą, natomiast pięć gwiazdek najwyższą. Warto zauważyć, że rankingi ADAC są jednymi z najbardziej obiektywnych i miarodajnych źródeł, które dotyczą bezpieczeństwa fotelików samochodowych dla dzieci. Oceny należy czytać całościowo, ponieważ są one podsumowaniem jakości urządzenia. Noty z całą pewnością mogą posłużyć rodzicom jako jedno z kryteriów wyboru odpowiedniego fotelika.
Dziecięce foteliki do samochodów biorą udział w wielu testach. Ma to na celu wyłonić spośród nich te, które charakteryzuje największe bezpieczeństwo i komfort użytkowania.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym uMalucha.