Montaż przewlekany to jedna z popularnych metod polegająca na umieszczaniu elektronicznych komponentów na płytce PCB. W przeciwieństwie do montażu powierzchniowego technologia THT skupia się na wykorzystaniu wyprowadzeń w postaci drugów. Kiedy warto stosować THT i jak wygląda proces lutowania?
Montaż THT
Montaż przewlekany THT wykonywany jest poprzez wykorzystywanie pól lutowniczych, które dostępne są na płytce PCB. Wszystkie obwódki otworów na płytce są przewlekane miedzią z domieszką cyny, co znacznie ułatwia proces lutowania i zapewnia efektywne przewodzenie ścieżek na przygotowanej w ten sposób płytce drukowanej.
Jak lutować element do płytki? Niezbędne jest wycięcie nóżek i przyłożenie go przez dedykowany otwór. To jednak nie koniec procesu montażu przewlekanego. W celu maksymalizacji użyteczności tak wykonanej płytki dodaje się odpowiedni środek ochronny, w postaci powłoki lakierowej lub silikonowej. Powłoka ta przeciwdziała bezpośredniemu kontaktowi z wilgocią, a także uodparnia element na przemieszczanie się wskutek wibracji.
Kiedy wykorzystujemy montaż THT?
Montaż przewlekany THT to proces, który, choć może być wykonywany z wykorzystaniem automatyzacji, najczęściej realizowany jest w sposób manualny. Dlatego też montaż THT to metoda nakładania elementów elektronicznych na płytkę stosowana jest często przez firmy, które nie wyposażyły się w zaawansowaną linię produkcyjną dającą potencjał do automatyzacji. Montaż THT bardzo często stosuje się również w przypadku produkcji większych podzespołów, będących komponentami tranzystorów lub kondensatorów.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Masser Profesjonalny montaż SMD i THT.
Fot. Shutterstock