Zaburzenia nerwicowe to jedne z najczęściej diagnozowanych chorób, z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza.
W krajach rozwiniętych problem nerwicy może dotykać aż 10% ludności (wg różnych danych i statystyk spośród zgłaszających się do lekarzy pacjentów od 5 do 15% cierpi na nerwicę). Objawy nerwicy pojawiają się u około 30 % ludzi na świecie. Według badań częściej z nerwicą zmagają się kobiety niż mężczyźni.
Nerwica – zaburzenie psychiczne o zróżnicowanych objawach
Zaburzenie nerwicowe cechuje się dużą różnorodnością symptomów przez co wymaga wnikliwości i uważności przy diagnozowaniu. Popularnie zwane nerwicą, zaburzenie to należy do grupy zaburzeń psychicznych o zróżnicowanych objawach. Często można spotkać definicję nerwicy jako zespołu dysfunkcji narządów, psychogennych zaburzeń emocjonalnych oraz patologicznych form zachowania, zakłóceń procesów psychicznych, które występują w powiązaniu ze sobą w tym samym czasie. Najczęściej spotykane jest zaburzenie lękowe nazywamy również nerwicowym. To patologiczne natężenie lęku, które powoduje dysfunkcje myślenia, zachowania, emocji i zdrowia fizycznego.
Objawy nerwicy
Jako podstawowe objawy nerwicy podaje się:
- bardzo silny lęk,
- objawy histeryczne,
- objawy kompulsywne,
- objawy obsesyjne,
- fobie,
- depresję.
Zaburzenia nerwicowe nie mają podłoża organicznego, nie mają one związku z otaczającą pacjenta rzeczywistością.
Studien über Hysterie – freudowski opis nerwicy
W 1895 roku Zygmunt Freud opublikował podstawowy zarys zaburzeń nerwicowych pt. „Studien über Hysterie”. Według Freuda nerwice są chorobami EGO. Wynikają z konfliktu wewnątrzpsychicznego pacjenta, konflikt ten dotyczy ego i innych sfer psychiki. Nieuświadomione, głęboko ukryte w psychice konflikty, często są wypierane i ujawniają się w postaci zaburzeń nerwicowych.
Uciążliwość nerwicy
Nerwica jest wyjątkowo trudnym zaburzeniem sprawiającym choremu udrękę. Nerwica charakteryzuje się występowaniem wielu objawów, często bardzo intensywnych i długotrwałych. Dlatego tak istotne jest rozpoznanie, prawidłowe zdiagnozowanie nerwicy i podjęcie leczenia.
W poradniach zdrowia psychicznego udzielana jest pomoc osobom cierpiącym na zaburzenia nerwicowe. Jeśli masz problemy, czujesz się nieswojo ze sobą, pojawia się w Tobie lęk, apatia, niechęć, skontaktuj się ze specjalistą, psychiatrą lub psychologiem, by stan choroby nie pogłębiał się.