Żyjemy w świecie coraz szybciej rozwijających się nowych technologii. Zdobycze techniki atakują nas ze wszystkich stron, są wręcz wszechobecne i coraz mniej potrafimy sobie bez nich radzić.
Nowe technologie zazwyczaj rozpatrujemy w kontekście tego w jakim stopniu ułatwiają nasze życie, lecz często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że jesteśmy przez nie coraz bardziej zdominowani. Kupujemy coraz to nowsze gadżety, zafascynowani każdym nowym modelem telefonu czy komputera, nie zwracając uwagi na to że przecież poprzedni jest jeszcze w pełni sprawny i całkowicie spełnia nasze wymagania. Nowe technologie powodują więc chaos w naszym życiu i powoli całkowicie przejmują nad nim kontrolę.
Czy nowe technologie stanowią problem?
Zalew informacji, które musimy przyswoić sobie każdego dnia stanowi coraz większy problem. Korzystając ze zdobyczy nowych technologii, sami wystawiamy się na otrzymywanie takiej ilości informacji w formie elektronicznej, że w żaden sposób nie jesteśmy w stanie ich przyswoić. Aby sprostać temu zadaniu musimy poświęcać coraz więcej czasu, co negatywnie odbija się na naszej kondycji psychofizycznej, gdyż odbywa się to kosztem wypoczynku, koniecznego do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Lekarze z całego świata jako poważny problem, nękający społeczeństwo informacyjne jakim jesteśmy, wskazują coraz większe uzależnienie od internetu, dotykające zwłaszcza młodego pokolenia. Nie dziwi widok młodych ludzi, którzy nie odrywają oczu od ekranu swojego smartfona. Uzależnienie np. od portali społecznościowych zostało już uznane za jednostkę chorobową, której leczenie jest niezwykle trudne i czasochłonne. Uzależnienia takie powodują niemożność dostosowania się młodzieży do życia w normalnym rzeczywistym świecie. Uciekają one w pełen złudzeń świat wirtualny, co powoduje coraz większą izolację społeczną.
Nowe technologie mogą być pomocne w naszym życiu, ale musimy mieć do nich zdroworozsądkowe podejście i używać ich ze stosownym umiarem i tylko do celów, do których naprawdę ich potrzebujemy.
1 thoughts on “Nowe technologie – przekleństwo czy błogosławieństwo”