W wielu urządzeniach przemysłowych wykorzystuje się medium jakim jest czyste powietrze. Trzeba pamiętać, że musi ono charakteryzować się największym poziomem czystości, gdyż tylko wtedy zapewnia maksymalną efektywność pracy. Oczywiście to nie wszystko, gdyż takie medium nie zanieczyszcza też urządzenia czy systemu, gdzie jest wykorzystywane. Ważną rolę pełni osuszacz powietrza sprężonego. Warto dowiedzieć się więcej na jego temat.
Osuszacz powietrza sprężonego – zyskaj idealnie czyste i sprężone powietrze
Czyste powietrze wykorzystywane jest w wielu przemysłowych systemach, choćby w szeroko rozumianej pneumatyce, ale też urządzeniach do malowania czy nawet w piaskowaniu ciśnieniowym. Trzeba pamiętać, że aby sprężone powietrze nie zanieczyszczało układu, musi być pozbawione nie tylko nadmiaru wody, ale również pary czy nawet wilgoci. Tylko w ten sposób zyska się idealnie czyste, a przy tym sprężone powietrze. Wbrew pozorom ma to niezwykle duże znaczenie również dla wydajności maszyny, w której się je stosuje. Trzeba tutaj pamiętać, iż osuszacz powietrza sprężonego sprawia, iż powietrze, które trafia, np. do agregatu malarskiego nie powoduje zanieczyszczenia maszyny, zatem nie mamy do czynienia z gorszą jakością pracy czy szybszym zużyciem urządzenia.
Czym kierować się przy wyborze osuszaczy powietrza sprężonego?
Głównym parametrem, jaki musicie wziąć pod uwagę wybierając osuszacz powietrza sprężonego, jest oczywiście jego wydajność. Im większa, tym lepiej, gdyż to właśnie duża wydajność sprawia, iż możemy oddzielić jeszcze większą ilość wody od powietrza. Wiadomo, że przedsiębiorcy czy inwestorzy chcą maksymalnie obniżać koszty, stąd powinni też zwrócić uwagę na zużycie prądu. Zasadniczo im mniejsze, tym oczywiście lepiej. Trzeba zdawać sobie sprawę, że największe zużycie prądu generują osuszacze adsorpcyjne. Przemysłowe osuszacze powietrza powinny mieć duży zakres temperatur, ale i wilgotności powietrza, w jakiej mogą pracować. Wysokie wartości oraz osiągi w przepływie powietrza, jakie zapewnia osuszacz są również istotne. Artykuł powstał przy współpracy z firmą TECHEM: http://sprezarki-techem.com.pl
Fot. Shutterstock