Źródła odnawialnej energii, cieszą się na świecie nieustannym powodzeniem. Jakie są tego powody? Jednym z nich jest zabezpieczenie się przed kryzysem w zasobach nieodnawialnych źródeł energii. Kolejnym z powodów są względy ekologiczne, miasta europejskie nieustannie walczą z problemem smogu i przekroczonych norm zanieczyszczenia powietrza. A w jaki sposób sobie radzą? Wciąż popularnym rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne. Instalowane na dachach budynków, tworzą futurystyczne formy, świetnie współgrające z bryłami nowoczesnych budynków. Połączenie szklanych tafli okien, prostych, zdecydowanych linii ścian z połyskującymi dachami stworzonymi przez panele fotowoltaiczne tworzą niezwykłą designerską całość. Jednak, czy innowacyjne rozwiązania są zarezerwowane tylko dla współczesnych koncepcji architektonicznych? Zdecydowanie nie! Poznajcie niezwykły przypadek symbiozy tradycji z nowoczesnością.
W Gloucester, urokliwym mieście w Wielkiej Brytanii, znajduje się wiele zabytków. Niewątpliwie najcenniejszym z nich jest katedra z XI wieku. To doskonale zachowany przykład architektonicznej sztuki średniowiecznej. Nie wspominam o tej katedrze bez powodu. Jest coś prócz wieku, co czyni ją wyjątkową. Otóż, na tej wiekowej budowli instalowane są panele fotowoltaiczne! Kto wpadł na taki pomysł i jaki jest cel takiej inwestycji?
To ekologiczne rozwiązanie jest realizowane w ramach projektu “Shrinking the Footprint” prowadzonego przez Kościół Anglikański. Celem tego przedsięwzięcia jest zmniejszenie emisji CO2 o 80% do roku 2050. To nie jedyny budynek sakralny, który zdecydował się na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. W Wielkiej Brytanii ruszył projekt „Big Church Switch” zachęcający kościoły jak i gospodarstwa domowe do wyboru ekologicznych sposobów pozyskiwania energii. Akcją zainteresowanych jest już ponad 400 kościołów, a katedra w Gloucester nie jest wśród nich najstarsza!
Ale powróćmy do naszej inwestycji na dachu średniowiecznej katedry. Na dachu budynku zostanie zainstalowanych 150 paneli fotowoltaicznych. Podczas wyboru modelu kierowano się nie tylko parametrami technicznymi, ale i względami estetycznymi. Kiedy całość instalacji ruszy już pełną parą, produkować będzie 25 MWh energii elektrycznej rocznie. To pozwoli ograniczyć koszty energii zużywanej przez katedrę o blisko 25 procent. Niewiele? Sami realizatorzy inwestycji stwierdzają, że wynik mógłby być jeszcze lepszy, ale nie zapominajmy o pewnych nieuniknionych ograniczeniach, związanych choćby z kształtem budynku. Taką „przeszkodą” w przypadku katedry jest wieża budynku, która rzuca przez część dnia cień na panele fotowoltaiczne, co zmniejsza ich wydajność. Inwestycję wyceniono na 100 tysięcy funtów, jest to część kompleksowej modernizacji całości katedry.
Ten odważny projekt jest doskonałym przykładem, że nowoczesne technologie i zabytkowe obiekty mogą żyć ze sobą w zgodzie. Inicjatywa powstała w Wielkiej Brytanii powinna być inspiracją. W doborze odpowiedniego modelu paneli fotowoltaicznych, który będzie spełniał nasze oczekiwania i pasował do całości budynku, z pewnością pomoże firma SolarX http://solarx.pl/ specjalizująca się w fotowoltaice, a dostępne w kraju dotacje, pozwolą zmniejszyć koszty inwestycji.
3 thoughts on “Panele fotowoltaiczne na katedrze z XI w.?”