Parodontoza to choroba przyzębia, która dotyczy aż 70% Polaków. Co najmniej połowa osób nie wie o swojej chorobie, a jeszcze więcej chorych lekceważy ją. Niestety nieleczona parodontoza prowadzi do chwiejności, a w konsekwencji do utraty zębów. Dlatego warto zapobiegać parodontozie, a w razie jej zdiagnozowania, czym prędzej podjąć leczenie. Jakie są przyczyny parodontozy i jak się ją leczy?
Parodontoza – przyczyny chorób przyzębia
Parodontoza jest następstwem nieleczonego zapalenia dziąseł. Stan zapalny w dziąsłach może rozwinąć się z kilku przyczyn. Najczęściej dochodzi do niego w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Zbyt rzadkie lub niedokładne mycie zębów, pomijanie nitkowania przestrzeni międzyzębowych oraz podjadanie wieczorem po myciu zębów sprawia, że na zębach zostaje osad, który pod pływem śliny i innych czynników twardnieje i zmienia się w kamień nazębny. Ten gromadzi się przede wszystkim na styku zębów z dziąsłami, odsuwając je i wnikając coraz głębiej. Kamień nazębny jest siedliskiem bakterii, które bardzo szybko wywołują stan zapalny dziąseł. Pierwszymi objawami jest nieprzyjemny zapach z ust oraz krwawienie z dziąseł. Pojawia się także opuchlizna i zaczerwienie, a w dalszym etapie także ostry ból dziąseł. Zdarza się także ropny wysięk, który nie zawsze występuje z bólem. Skłonności do parodontozy mają także osoby z cukrzycą, osoby przyjmujące leki na nadciśnienie oraz osoby, których rodzice również borykają się z tą chorobą.
Po zauważeniu podobnych objawów, jak najprędzej należy zgłosić się do stomatologa. Lekarz w pierwszej kolejności usunie kamień nazębny, wykonując skalling i polerowanie zębów. Może także od razu skierować pacjenta do specjalisty od chorób dziąseł i przyzębia – periodontologa. Specjalista, oceniając stan dziąseł na zdjęciu pantomograficznym, dobierze najkorzystniejsze dla pacjenta leczenie.
Parodontoza – leczenie choroby przyzębia i zapalenia dziąseł
Zarówno w przypadku zapalenia dziąseł, jak i parodontozy, leczenie rozpoczyna się od dokładnego usunięcia kamienia. Skalling może wykonać nie tylko periodontolog, ale także stomatolog, a nawet higienistka stomatologiczna. Pacjentom z zapaleniem dziąseł lub parodontozą wykonuje się również kiretaż, czyli czyszczenie kieszonek z osadu i kamienia pod dziąsłami. Kiretaż zamknięty wykonuje się w znieczuleniu, kilka dni po zabiegu może występować krwawienie dziąseł podczas mycia zębów i nadwrażliwość zębów.
Parodontoza wymaga często podjęcia dodatkowych kroków, jak kiretaż otwarty. Jest to zabieg chirurgiczny, podczas którego lekarz również oczyszcza kieszonki, jednak te znacznie głębsze. Ponadto w leczeniu parodontozy, która jest zaawansowanym stanem zapalnym, często niezbędna jest antybiotykoterapia.
Leczenie parodontozy wymaga także skupienia się na higienizacji jamy ustnej. Dokładne mycie zębów miękką szczoteczką, codzienne nitkowanie, a także stosowanie płukanek do ust jest niezbędne, by skutecznie usuwać bakterie. Ważnym elementem jest także zmiana pasty do zębów – tylko wysokiej jakości pasta do zębów z odpowiednim składem pozwala zadbać o zęby i dziąsła w odpowiedni sposób. Warto także suplementować kwasy omega-3, który łagodzi stany zapalne oraz koenzym Q10, którego niedobory stwierdza się u zdecydowanej większości pacjentów z parodontozą.
Profilaktyka parodontozy opiera się przede wszystkim o dokładne mycie zębów, a także zmianę diety – unikanie słodyczy, alkoholu oraz innych używek zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby, również u osób z dziedzicznymi predyspozycjami.
Artykuł powstał we współpracy z Aneta Clinic Dental Art
1 thoughts on “Parodontoza – leczenie i przyczyny choroby przyzębia”