Poznaj flokulanty. Sprawdź, dlaczego są tak istotnym elementem w procesie oczyszczania ścieków
Dostęp do czystej wody to jeden z podstawowych warunków naszego życia. Znaczna ilość substancji chemicznych stosowanych dziś we wszystkich gałęziach przemysłu sprawia jednak, że nie zawsze jest to możliwe. Właśnie dlatego tak istotne jest odpowiednie oczyszczanie ścieków i wykorzystywanie do tego celu właściwych, nowoczesnych metod. Należy do nich m.in. stosowanie flokulantów, które odgrywają znaczącą rolę w procesie uzdatniania wody. Czym są flokulanty i w jaki sposób wykorzystuje się je do oczyszczania ścieków?
Flokulanty – co to takiego?
Zgodnie z definicją, flokulanty to substancje o charakterze polimerowym, które rozpuszczają się w wodzie. Ich łańcuchowa budowa cząsteczek sprawia, że stosowanie flokulantów jest doskonałą metodą oczyszczania ścieków. Wszystko dzięki ułatwieniu oddzielania osadów ściekowych od czystej wody, do którego dochodzi po zastosowania flokulantów. Istnieje kilka różnych rodzajów flokulantów, do których zaliczamy:
- flokulanty o charakterze anionowym,
- flokulanty o charakterze kationowym
- i tzw. flokulanty obojętne.
Każde z nich są wykorzystywane do innych celów, które wspólnie wspierają funkcjonowanie różnych sektorów przemysłu.
Metody wykorzystywania flokulantów
Flokulanty anionowe są wykorzystywane, aby odwodnić zawiesiny mineralne w środowiskach obojętnych lub zasadowych. Flokulanty kationowe są przydatne podczas pracy w odczynach o charakterze kwaśnym, a obojętne – jeśli procesy dotyczą obróbki soli czy węgla.
Zastosowanie flokulantów jest wyjątkowo różnorodne. Ich głównym zastosowaniem jest oczyszczanie ścieków o charakterze przemysłowym. Poza tym flokulanty są wykorzystywane na przykład w przemyśle spożywczym. Za każdym razem stosowanie flokulantów ma doprowadzić do ochrony środowiska przed szkodliwym działaniem ścieków i zmniejszyć ilość różnego typu osadów.
Inne sposoby uzdatniania wody
Flokulanty nie są jedynymi substancjami stosowanymi w celu uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej, na rynku pojawia się coraz więcej sposobów na ochronę środowiska. Uzdatnianie wody przebiega dziś m.in. z wykorzystaniem:
- procesu chlorowania – najtańszej metody uzdatniania wody,
- demineralizacji, czyli tzw. odwróconej osmozy – dzięki niej oddzielone zostają zanieczyszczeni o wielkości cząsteczek od 0,001 do 0,1 µm,
- dezynfekcji – zamiast intensywnych środków chemicznych, wykorzystuje się promieniowanie UV. W ten sposób dochodzi do likwidacji bakterii i innych mikroorganizmów bez konieczności ingerencji w strukturę cząsteczek wody,
- czy różnego rodzaju środków chemicznych – wówczas konieczna jest ścisła kontrola ilości czyszczących chemikaliów przedostających się do wody.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Antidotum.