Sprężarka to serce każdej instalacji pneumatycznej. Różnorodność tych urządzeń pozwala bez problemu dobrać model dopasowany do specyfiki każdego układu. Jednym z najważniejszych czynników różnicujących poszczególne typy jest sposób działania.
Poza tym sprężarki powietrza można sklasyfikować pod względem możliwości przenoszenia (stacjonarne i mobilne), źródła zasilania (silnik spalinowy lub elektryczny) oraz wymagania co do smarowania (olejowe i bezolejowe). O tym, czy dany model sprawdzi się w konkretnej instalacji w największym stopniu decyduje jednak pierwszy czynnik. Poniżej omawiamy najważniejsze rodzaje sprężarek oraz wyjaśniamy, jakie znajdują zastosowania.
Sprężarki powietrza – najważniejsze rodzaje
Sprężarki powietrza do instalacji powietrza występują w kilku wariantach:
- tłokowe: są łatwe w obsłudze i nie wymagają częstego serwisowania, ale cechują się wysokim poziomem hałasu, nie mogą pracować bez przerwy i podają dość dużą ilość oleju do powietrza. Z tych względów są wykorzystywane przede wszystkim w urządzenia dla amatorów;
- śrubowe: pozwalają na pracę instalacji w trybie ciągłym, a ponadto emitują mniej hałasu i umożliwiają redukcję ilości oleju przedostającego się do powietrza. Mogą być bez problemów użytkowane w profesjonalnych instalacjach – np. w zakładach przemysłowych lub wulkanizacyjnych;
- łopatkowe: pod względem konstrukcji i budowy bardzo przypominają sprężarki śrubowe, ale charakteryzują się większą wydajnością, lepszym przystosowaniem do ciągłej pracy, niższym poziomem hałasu oraz mniejszym zanieczyszczeniem podawanego powietrza.
Wysokiej jakości sprężarki oferuje firma TECHEM. Jej kontrahenci mogą ponadto liczyć na fachową pomoc w doborze najbardziej odpowiedniego produktu.
Fot. Shutterstock