Niemal każdy kierowca chociaż raz uczestniczył w wydarzeniu, które zmusiło go do skorzystania z samochodu zastępczego. Stłuczka i niespodziewana awaria prywatnego auta to zdecydowanie najczęstsze powody takich decyzji. W jakich jeszcze sytuacjach można i warto skorzystać z samochodu zastępczego? W jaki sposób załatwić niezbędne formalności? Jakie koszty niesie ze sobą eksploatowanie samochodu zastępczego?
Podpowiadamy, o czym warto wiedzieć, decydując się na taki krok.
Kiedy można skorzystać z samochodu zastępczego?
Wśród sytuacji, podczas których kierowcy należy się dostęp do samochodu zastępczego, z pewnością warto wymienić te najpopularniejsze. Należą do nich m.in.:
- wypadek lub stłuczka, których efektem jest czasowa lub całkowita utrata auta
- oraz brak możliwości korzystania z auta spowodowany jego naprawą.
W zależności od okoliczności, klient może skorzystać z przywilejów wynikających z warunków OC lub z oferty salonu motoryzacyjnego, w którym kupił auto. Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się, jeśli doszło do zdarzenia drogowego. Na drugie możemy się powołać, jeśli nasze auto uległo awarii.
Jaki powinien być samochód zastępczy?
Wielu kierowców marzy o tym, aby oferowany przez ubezpieczycieli samochód zastępczy był lepszy niż ich prywatne auto. Niestety, w rzeczywistości właściwie nie jest to możliwe. Z reguły zakłady ubezpieczeniowe nie wyrażają zgody na udostępnienie kierowcy auta w standardzie wyższym niż to, które uległo wypadkowi. Podobna musi być również cena samochodu zastępczego. Poszkodowany w wyniku zdarzenia drogowego może się co prawda ubiegać o możliwość skorzystania z maszyny o większej wartości, jednak takie wnioski nie są raczej akceptowane.
W przypadku szkody częściowej, czyli takiej, która ma szansę zostać naprawiona, samochód zastępczy jest przyznawany na okres od zdarzenia do momentu odzyskania w pełni sprawnego auta. Jeśli w wyniku kolizji dojdzie do powstania szkody całkowitej, kierowca utraci prywatny środek transportu. W takiej sytuacji można ubiegać się o udostępnienie samochodu zastępczego na czas niezbędny do zakupu nowego auta.
Co ważne, korzystając z niego powyżej ustalonego terminu, kierowca musi się liczyć z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów zgodnych ze stawkami czynszu najmu obowiązującymi na rynkach lokalnych.
Kiedy auto zastępcze nie przysługuje?
Okazuje się jednak, że samochód zastępczy z OC sprawcy nie przysługuje każdemu. Jak to możliwe? Jeśli kierowca, poza uszkodzonym w wyniku zdarzenia drogowego autem, posiada również inne – sprawne, wówczas ubezpieczyciel nie ma obowiązku udostępniania mu samochodu zastępczego.
Poza tym, w przypadku wystąpienia tzw. działań ekonomicznie nieuzasadnionych, poszkodowanemu również można odmówić wypożyczenia samochodu zastępczego. O jakich sytuacjach mowa? Na przykład o takiej, w której kierowca nie potrafi udowodnić, że korzystanie z auta zastępczego jest mu niezbędne w kontynuowaniu pracy zawodowej.
Artykuł powstał we współpracy z kancelarią odszkodowawczą AE.