Coraz więcej osób docenia rolę kursów i szkoleń zawodowych, jak i sesji mentoringowych, które pozwalają nam zadbać o rozwój zawodowy i nie tylko. Przekonaj się, dlaczego samodoskonalenie jest w naszym życiu tak ważne i o czym warto pamiętać, stawiając pierwsze kroki w samodoskonaleniu.
Jak samodoskonalenie wpływa na nasze życie?
Większość osób, które stawia na samorozwój, skupia się na poszerzaniu kompetencji zawodowych. Na warsztatach dla sprzedawców uczymy się nowych technik sprzedaży, a na sesjach mentoringowych dla managerów rozwijamy zdolności interpersonalne z dużym naciskiem na przywództwo w grupie. Często nawet nie zauważamy, że różnego rodzaju szkolenia i skille na nich zdobyte pomagają nam również w życiu prywatnym.
Umiejętność rozmowy z zespołem i klientem przydaje nam się na każdym kroku. Zwiększa się nasza pewność siebie, stajemy się bardziej świadomymi klientami, ale przede wszystkim zyskujemy większą świadomość w kontaktach z najbliższymi. Na sesjach mentoringowych kształtowane są bowiem między innymi takie kompetencje, jak asertywność, umiejętność słuchania i zadawania pytań.
Od czego zacząć samodoskonalenie?
Samodoskonalenie często jest naszym postanowieniem noworocznym. Od Nowego Roku chcemy zacząć się rozwijać, uczestniczyć w szkoleniach i zwiększać swoje kompetencje, by otrzymać awans, podwyżkę lub przebranżowić się. Nie zawsze jednak mamy pomysł, od czego zacząć samodoskonalenie i właśnie na tym etapie wiele z nas się poddaje. Warto więc odpowiednio zaplanować swój samorozwój:
- cel – zastanówmy się, jaki mamy cel, co chcemy osiągnąć, co zmienić i dlaczego
- techniki samodoskonalenia – jeśli naszym celem jest rozwój zawodowy, być może konieczne będzie uczestnictwo w kursach i szkoleniach; powinniśmy również sięgnąć do fachowej literatury, a pomocne mogą być też audio booki czy podcasty
- sesje coachingowe lub mentoringowe – indywidualne lub grupowe zajęcia mogą okazać się kluczowe w samodoskonaleniu się; coach lub mentor wesprze na każdym etapie samorozwoju, pokazując najskuteczniejsze techniki i narzędzia
- okresowe podsumowania – pozwolą określić, co udało nam się osiągnąć, a nad tym jeszcze musimy popracować; pozwoli to także zweryfikować skuteczność obranych metod samodoskonalenia
Samodoskonalenie to nie tylko droga do awansu i podwyżki. Samorozwój sprawia, że w dłuższej perspektywie czasu odczuwamy dużo satysfakcji, czując, że nie stoimy w miejscu, a zdobywamy wiedzę, poszerzamy kompetencję i przede wszystkim pracujemy nad swoimi niedoskonałościami.
Artykuł powstał we współpracy z Stibitz.