Montaż przewlekany THT to popularna i najbardziej uniwersalna metoda łączenia elementów elektronicznych. Może być stosowana w wielu aplikacjach. Metoda jest łatwa i niedroga, ale ma również pewne ograniczenia. Kiedy warto sięgnąć po montaż przewlekany i z jakiego powodu? Tego właśnie dowiedz się z naszego artykułu.
Zalety i wady montażu przewlekanego THT
Montaż elementów THT polega na wlutowaniu elementów do płytki drukowanej za pomocą lutownicy. Jest to technika stosowana od wielu lat i ma szereg zalet. Zapewnia mocne połączenie mechaniczne elementu z płytką, pozwalając jednocześnie na wymianę i naprawę uszkodzonych elementów. Dzięki zastosowaniu montażu THT układ charakteryzuje się wysoką odpornością na przegrzewanie. Technika jest odporna na wibracje i drgania mechaniczne, dlatego też może być stosowana w aplikacjach o dużym obciążeniu mechanicznym. Wadą jest pracochłonność procesu, spowodowania koniecznością wcześniejszego przygotowania otworów, przez które będą przewlekane komponenty, a także pozostawienia większej ilości wolnego miejsca między nimi.
Przykłady zastosowań montażu przewlekanego THT
Montaż przewlekany THT jest szczególnie przydatny w sytuacjach, gdy wymagana jest duża trwałość połączenia. Znakomicie nadaje się do komponentów pracujących w trudnych warunkach. Może być również używany do tworzenia połączeń zarówno na płytce drukowanej, jak i na powierzchniach innych niż płytka PCB. Jest wręcz idealny na etapie tworzenia prototypów oraz w przypadku produkcji małoseryjnej. Przykłady zastosowań montażu przewlekanego THT obejmują:
- montaż elementów elektronicznych, takich jak rezystory, kondensatory i tranzystory;
- montaż układów scalonych;
- montaż przełączników i gniazd;
- montaż diody LED;
- montaż czujników i innych elementów optoelektronicznych.