Nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie ceny źródeł energii uległy stabilizacji, wręcz przeciwnie. Znaczącą część budżetów domowych i firmowych pochłaniają koszty prądu i ogrzewania, stąd zrozumiała ucieczka konsumentów w przetworniki odnawialnych źródeł energii (OZE).
Czy pompy ciepła są rzeczywiście opłacalną inwestycją? Jak działają pompy ciepła? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższej publikacji.
Pompy ciepła, co to jest?
Jest to system elementów wykorzystujące zasoby naturalne w celu odzyskania zmagazynowanej tam energii cieplnej. Ludzkość żyje na gigantycznym grzejniku, nie zdając sobie nawet z tego sprawy, chociaż pojęcie ciepła w odniesieniu do omawianych pomp należy rozpatrywać w nieco innym kontekście.
Do przemiany zimna w ciepło i odwrotnie w zupełności wystarczą zasoby energetyczne np. wód gruntowych, których stała temperatura utrzymuje się na poziomie +8 do +12° C.
Źródła ciepła wykorzystywane przez pompy:
- Ciepło wód gruntowych;
- Ciepło wód powierzchniowych;
- Ciepło powietrza;
- Ciepło geotermalne.
Zapotrzebowanie na energię elektryczną wymaganą do wymuszenia ruchu czynnika roboczego (solanka, glikol) przenoszącego ciepło jest szalenie niskie, stąd częste połączenie systemu z instalacją fotowoltaiczną.
Pompy ciepła zasada działania
Zasada działania pomp jest niezmienna, niezależnie od typu urządzeń. Pompy ciepła odbierają energię cieplną z zewnątrz, po czym ulega ona przekształceniu w ciepło użytkowe zasilające instalację wewnątrz budynku.
Całość składa się z następujących elementów:
- Dolne źródło;
- Parownik;
- Sprężarka oraz zawór rozprężny;
- Skraplacz;
- Górne źródło.
Poszczególne elementy mogą się różnić w zależności od modelu urządzenia i producenta.
Dolne źródło jest miejscem poboru energii cieplnej (grunt, woda, powietrze). Parownik dostarcza ciepło do pompy. Czynnik roboczy po sprężeniu dostarcza je do skraplacza, a następnie zostaje przekazane do górnego źródła (centralne ogrzewanie, zbiornik ciepłej wody użytkowej).
Cykl obiegu powtarza się na skutek rozprężenia i ochłodzenia czynnika roboczego, który powraca do parownika.
Pompy ciepła montuje się głównie w nowo powstałych budynkach, jednak profesjonaliści Centrum Rekuperacji podejmują się prac także w obiektach już eksploatowanych.
W takim przypadku wskazana jest konsultacja ekspercka, mająca na celu ocenę stanu technicznego obiektu, przewidywaną wydajność i opłacalność inwestycji.
Pompy ciepła, dofinansowanie
Preferencyjne warunki wsparcia finansowego dotyczą zarówno przedsiębiorców, jak i osoby fizyczne. W tym celu należy zapoznać się z ofertami prezentowanymi przez następujące programy:
- Program „Czyste Powietrze”,
- Programu Agroenergia – dla rolników indywidualnych,
- Dofinansowania z NFOŚiGW,
- Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO),
- Lokalnych programów antysmogowych,
- Funduszu Termomodernizacji i Remontów (FTiR).
Więcej informacji uzyskasz, kontaktując się z profesjonalną firmą instalacyjną. Czekamy na Ciebie w Centrum Rekuperacji.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Centrum Rekuperacji.