Bardzo szybki rozwój branży elektronicznej wymusza stosowanie podejścia jeszcze bardziej innowacyjnego, żeby z powodzeniem projektować mniejsze, ale równie funkcjonalne urządzenia. Na uwagę zwracają szczególnie komponenty SMD.
Elementy SMD – co do nich zaliczamy?
Elementy SMD to głównie oporniki, tranzystory, kondensatory, układy scalone i inne zaprojektowane w sam raz do montażu powierzchniowego SMT (Surface Mount Technology). Mają nie tylko niewielkie rozmiary, ale i płaską obudowę, a ich końcówki lutownicze znajdują się albo z boku obudowy, albo okalają ją jak kołnierz.
Lutowanie elementów SMD – jak odbywa się ten proces?
Żeby lutować elementy SMD, należy je precyzyjnie umieścić na laminacie, przygotowując ścieżki i miejsca połączeń. W przypadku obustronnego montażu często wykorzystuje się klej, by zamocować komponenty. Pola lutownicze pokrywa się pastą, składającą się z kulki lutu cynowego i topnika. Żeby połączyć wyprowadzenia, należy użyć gorącego powietrza pieca z regulacją temperatury i siły nadmuchu.
Do tego zadania potrzeba precyzji i sprzętu wysokiej jakości. Oferujemy automatyczny montaż elementów SMD/SMT na automatach Philips/Yamaha. Nasz park maszynowy składa się z pięciu maszyn – część z nich pracuje automatycznie, część połączona jest w szeregową linię produkcyjną. Urządzenia wyposażone są w wizyjne i laserowe systemy pozycjonowania elementów, co pozwala na dokładnie układanie komponentów niezależnie od rozmiarów.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Masser Profesjonalny montaż SMD i THT.
Fot. Shutterstock