Różne

Czy układanie klocków wspiera rozwój dziecka?

• Zakładki: 9


Zastanawiasz się, jak wspomóc rozwój swojej pociechy? Co robić, aby dziecko jak najszybciej się usamodzielniło, a w przyszłości nie miało problemów z nauką? Wystarczy, że pokażesz dziecku odpowiednie zabawy, które nie tylko zapewniają rozrywkę, ale także wspierają jego rozwój. Jedną z nich jest układanie klocków – dowiedz się, jakie korzyści niesie za sobą zabawa klockami.

Zabawa klockami o rozwój fizyczny dzieci

Układanie klocków jest jedną z ulubionych zabaw dzieci. Po klocki sięgają zarówno maluchy, jak i starsze dzieci. W zależności od wieku zabawa klockami wygląda inaczej. Zawsze jednak wspiera fizyczny rozwój dzieci. Podczas układania klocków nasze pociechy ćwiczą koordynację ruchowo-wzrokową, tak ważną dla motoryki dużej i małej.

Motoryka mała odpowiada za umiejętności poruszania się, za naszą aktywność fizyczną. Z kolei motoryka mała skupia się na ruchach dłoni i palców. Zabawa klockami rozwija przede wszystkim motorykę małą. Wybieranie klocków spośród wielu sztuk, a następnie układanie ich w zmyślne konstrukcje wymaga nie lada sprawności i precyzji. Oczywiście z wiekiem dzieci chętniej sięgają po mniejsze klocki, z których układają coraz to bardziej skomplikowane budowle. Mniejszym dzieciom zapewnijmy więc duże klocki, np. z serii Duplo, z kolei dla starszaków przygotujmy mniejsze klocki, wymagające większej dokładności podczas ich układania. Doskonale sprawdzą się także klocki konstrukcyjne oraz modele do układania – samochody, samoloty, czołgi czy inne pojazdy.

Klocki konstrukcyjne Duże Waffle w pudełku 200 elementów Marioinex – sklep mulan.pl

Mniejsze dzieci dzięki zabawie klockami uczą się chwytać, a także rzucać. Pierwsze zabawy polegają przede wszystkim na burzeniu konstrukcji, które sami układamy. Następnie maluchy próbują tworzyć własne, na początku niewielkie i nieskomplikowane budowle, by z czasem utrudniać sobie zadanie i podnosić poziom trudności.

Układanie klocków wspiera psychiczny i intelektualny rozwój dziecka

Układanie coraz to trudniejszych konstrukcji wymaga od naszego dziecka nie tylko większej sprawności manualnej, ale także wyobraźni przestrzennej i logicznego myślenia. Co zrobić, by wysoka wieża nie runęła? Jak połączyć klocki, by zbudować dom z drzwiami i oknami? Jak dopasować klocki, by zbudować dokładnie taki pojazd, jaki przedstawiono na rysunku? Dzieci podczas zabawy klockami uczą się więc planować, odczytywać uproszczone instrukcje, a nawet zmieniać plany, dostosowując je do swoich potrzeb.

Klocki Blocki Mubi Straż Pożarna 59 el. – sklep mulan.pl

Im bardziej skomplikowane konstrukcje, im więcej klocków w zestawie, im więcej własnych pomysłów, tym nasza pociecha musi wykazać się większą dokładnością, cierpliwością i lepszą koncentracją. U dzieci bawiących się klockami rozwijają się procesy poznawcze, a także zdolności analityczne, opierające się na myśleniu przyczynowo-skutkowym. Maluchy dzięki zabawie klockami poznają kolory, a w późniejszym czasie mogą uczyć się także liter i cyfr, dzięki popularnym drewnianym klockom.

Układanie klocków jest więc nie tylko doskonałą zabawą i okazją, by dziecko oderwało się od ekranu komputera czy telewizora, ale także szansą na bezstresową naukę. Zabawa klockami wspiera rozwój fizyczny, psychiczny i intelektualny dziecka, a gdy dzieci bawią się w większym gronie, uczestnicy zabawy zdobywają także nowe kompetencje społeczne.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
33 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.