Czym różni się muzyka elektroniczna od muzyki techno?

muzyka elektroniczna

Choć wielu z nas używa wymiennie „muzyka techno” i „muzyka elektryczna”, to jednak dość duże uproszczenie. Muzyka elektroniczna jest niezwykle obszernym formatem muzyki, w ramach którego mówimy o wielu więcej gatunkach, niż tylko muzyka techno. Czym zatem charakteryzuje się muzyka elektroniczna? Co odróżnia techno od innych gatunków muzyki electro?

Co to jest muzyka elektroniczna?

Muzyka elektroniczna jest to format muzyki, który tworzy się przy pomocy elektronicznych instrumentarium. W miejsce tradycyjnych instrumentów znajdziemy tu syntezatory i dźwięki generowane za pomocą komputera. Początki muzyki elektronicznej upatruje się w przemianach, jakie zaszły w muzyce rozrywkowej pod koniec lat 70. XX wieku. Ówcześni muzycy z chęcią eksperymentowała z instrumentami elektronicznymi. To właśnie wtedy królowały zespoły dzisiaj uważane za prekursorów elektroniki – niemiecki zespół Kraftwerk i japoński Yellow Magic Orchestra. Eksperymentowanie z elektronicznymi dźwiękami szybko przyniosło efekty w postaci klasycznych gatunków muzyki elektronicznej. Jednym z nich jest muzyka techno, którego doczekaliśmy się dopiero na początku lat 80.

Krótka historia techno, czyli jak powstała muzyka techno?

W wielu kręgach za protoplastów muzyki techno uważa się środowiska DJ’skie z Detroit, które w połowie lat 80. dosłownie opanowały tamtejsze dyskoteki. Warto także wiedzieć, że to z Detroit także pochodzi sama nazwa techno. Pochodzi ona z utworu „Techno City”, który w 1984 r. wypromował DJ z Detroit, Juan Atkins. To on razem z Richardem Davisem oraz Johnem Houselym są założycielami zespołu Cyborton, uważanego obecnie za pierwszy zespół techno w historii muzyki elektronicznej.

Czym techno odróżnia się od innych gatunków muzyki elektronicznej?

Techno charakteryzuje się regularnym, jednostajnym rytmem, który zawsze jest utrzymany w metrum cztery czwarte. Próżno tu szukać dźwięków tradycyjnych instrumentów, ich linia melodyczna oparta jest niemal wyłącznie na dźwiękach syntetycznych lub elektronicznie przetworzonych. To stanowczo odróżnia techno od np. housa, w którym często pojawiają się linie melodyczne zagrane na gitarze, pianinie czy skrzypcach. Techno w swojej klasycznej wersji posiada bardzo szybkie tempo, nawet do około 120-140 uderzeń na minutę. Co ważne, muzykę techno, zazwyczaj produkuje się tak, by konkretne kawałki można było łączyć ze sobą w łatwy sposób. I dlatego najczęściej są to utwory instrumentalne, bez wokalu, często spotykanego w gatunkach takich jak house czy trance.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*