Zawód nauczyciela wymaga ciągłego doskonalenia. Zmiany w programie nauczania, potrzeba dostosowania przekazu do dzieci z różnych grup wiekowych, czy reorganizacja ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną w kraju – to tylko kilka powodów, dla których pedagodzy decydują się na szkolenia online. Ich dużą zaletą jest brak konieczności dojazdu na miejsce oraz możliwość dostosowania godzin kursu do swoich pozostałych obowiązków. Wiele instytucji i firm stara się zachęcić do skorzystania z ich oferty. Poniższy artykuł to zbiór wytycznych, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru szkolenia online.
Czym są szkolenia online?
Szkolenia online to edukacja prowadzona na odległość z wykorzystaniem technologii informacyjnej. Taka metoda nauki, w obecnych czasach znajduje szerokie zastosowanie i korzysta z niej wiele instytucji, korporacji, jak również uczelni wyższych. To również dobry sposób na urozmaicenie zajęć dla dzieci na każdym poziomie edukacji. Materiał szkoleniowy może zawierać nagrania video, pliki dźwiękowe, tekstowe, czy innego rodzaju dodatki multimedialne. Dzięki temu oprócz tradycyjnej formy zajęć, możliwe jest również zaangażowanie różnych zmysłów.
Szczególnie w czasie pandemii korona wirusa, warto zwrócić uwagę na ofertę kursów online przeznaczonych dla nauczycieli. Ze względów bezpieczeństwa epidemiologicznego, wiele kursów stacjonarnych zostało odwołanych lub przełożonych na odległy termin, bez gwarancji realizacji. Wykorzystanie możliwości, jakie oferuje nam Internet, wydaje się być rozsądną propozycją. Wielu pedagogów zostało zaskoczonych obecną sytuacją i ich umiejętności nauczania przy zachowaniu środków bezpieczeństwa, czy nauczania zdalnego zostały wystawione na próbę. Z dnia na dzień wrzucono ich na głęboką wodę, często bez konkretnych wytycznych i uzyskania odpowiednich pomocy dydaktycznych. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, wiele firm przygotowało ofertę kursów tj.: „Kreatywne zabawy w czasie pandemii”, czy „Jak wdrożyć nauczanie hybrydowe”. To zbiór gotowych rozwiązań, inspiracji oraz metod prowadzenia zajęć, dostosowanych do ograniczeń, jakie zostały narzucone na nauczycieli. Wybierając konkretne szkolenie, rekomendujemy, aby sprawdzić, czy zawiera ono akredytację kuratorium oświaty oraz, czy kurs będzie zakończony wystawieniem zaświadczenia o jego ukończeniu.
Zalety szkoleń prowadzonych online
Jeśli jeszcze zastanawiasz się nad skorzystaniem z oferty kursów online, poniżej zebraliśmy zalety, których może doświadczyć osoba realizująca szkolenie:
- Po zakończonym kursie otrzymasz zaświadczenie lub certyfikat, który będzie równoważny z kursami odbytymi w formie tradycyjnej,
- Zdobędziesz dodatkowe umiejętności, które mogą okazać się przydatne w Twojej pracy,
- Cena kursów jest przystępna i nie wiąże się z dodatkowymi kosztami za dojazd, czy nocleg,
- Możesz uczyć się we własnym tempie, w czasie wolnym dostosowanym do Twoich obowiązków,
- Otrzymasz przydatne materiały, które możesz wykorzystać bezpośrednio po zakończenia szkolenia.
Artykuł powstał we współpracy z firmą IGOM Pracownią Twórczej Edukacji.